CZYTELNIA

Atrakcyjność intelektualna

 

Atrakcyjność intelektualna w związku. W dzisiejszych czasach, przy trendzie w odmiennym raczej kierunku, nietuzinkowo. W klimacie.

Osoba zwana sapioseksualną, na myśl o mogącym wzbudzić jej zainteresowanie partnerze, skupia się nie na wyglądzie (w każdym razie nie jest to kryterium decydujące), a na zamiłowaniu do wiedzy, sposobie myślenia, spojrzeniu na świat, relacje międzyludzkie oraz samorozwoju. Te cechy okazały się nadrzędne.
Interesująca wymiana myśli z osobą zadbaną intelektualnie, zbliżenie w rozmowie jest bardziej ekscytujące aniżeli zbliżenie fizyczne, zwłaszcza z kimś, kogo się nie zna.
Co w byciu inteligentnym pociąga najbardziej? Chodzi, poza w/w, o cechy takie jak wysublimowane poczucie humoru, asertywność, równowaga, wartości, kultura osobista. Błyskotliwość przyprawia o gęsią skórkę, wyszukane riposty wywołują szybsze bicie serca, a możliwość czytania między wierszami wprost obezwładnia. Najbardziej zmysłowy jest ów „piękny umysł”. Intelekt w połączeniu inteligencją emocjonalną to najsilniejszy afrodyzjak.

Przykładem sapioseksualnej pary byli Maria Czubaszek i Wojciech Karolak. Muzyk wyznał kiedyś, że, co prawda, jego ukochana miała świetne nogi, ale: „Cała piękność leżała w jej duszy i usposobieniu”.

W takiej relacji na początku znajomości lepiej sprawdza się długi spacer, obiad lub kolacja w zacisznej restauracji, byle tylko móc jak najdłużej rozmawiać. To właśnie szeroki wachlarz tematów, maniery, podobne częstotliwości zbliżają do siebie. A jeśli mają inne poglądy, to okazuje się być również wielce ekscytujące.

We wspólnym domu takiej pary pełno jest książek, czasopism, gazet, bo uwielbiają pogłębiać swoją wiedzę i dzielić się nią. Nawzajem się inspirują. Rozmawiają często. Przy porannej kawie, po powrocie z pracy opowiadają sobie ciekawostki z minionego dnia. Radzą się w ważnych kwestiach, razem się śmieją i razem rozwiązują dylematy. Razem chętnie spędzają czas, ale także dają sobie przestrzeń. Fizyczne pożądanie pojawia się po nawiązaniu intelektualnej więzi. Niebagatelną rolę odgrywa wspomniana inteligencja emocjonalna.

Trudno o bardziej zgrane pary, bowiem takie związki oparte są na wzajemnym szacunku, zrozumieniu, na woli poznawania siebie nawzajem oraz na przeświadczeniu, że bliskość emocjonalna, porozumienie dusz są najistotniejsze.
Naukowcy w oparciu o przeprowadzone badania podkreślają, że związki sapioseksualne są trwalsze. Relacja i namiętność w tym przypadku jest budowana na innym poziomie niż klasycznie pojmowana seksualność cielesna. Związki sapioseksualne częściej przeradzają się w związki przyjacielskie, które są w stanie przetrwać próbę czasu, rozwiązywać spory, zażegnywać kryzysy. Tak też się stało w przypadku rozmówcy. Mediacja pojednawcza okazała się finalnie zbędna.

Co może świadczyć o tym, że jesteś sapioseksualna/y?
1. Nie zakochujesz się z łatwością.
Osoba, która początkowo może nawet wydawać się nie „w Twoim typie” przy bliższym poznaniu, po konwersacji może zyskać na atrakcyjności.

2. Interesująca rozmowa bywa dla Ciebie ciekawsza niż przygodna znajomość.
Sapioseksualiści bywają zainteresowani dalece bardziej flirtem na poziomie intelektualnym aniżeli przelotną znajomością, łapaniem chwil szczęścia. Nie oznacza to, że te osoby stronią od życia intymnego. Bynajmniej. Jednak równie silnie, a nawet bardziej kuszące są z ich perspektywy konwersacje na rozmaite tematy, wymiana myśli, wspólne wyjścia do teatru, opery, na wernisaż etc.

3. Ważniejsza jest inteligencja niż „stan majątkowy” czy „tytuły”.
Pozycja społeczna i status majątkowy nie są dla Ciebie priorytetem. Bardziej niż gadżety, stroje, dodatki czy najnowszy model samochodu tudzież okazały apartament albo piastowane wysokie stanowiska, pociąga Cię inteligencja, sposób myślenia, nietuzinkowe poczucie humoru, szerokie horyzonty, maniery.

4. Inteligencja a nie zdodyta wiedza.
Inteligencja, poszerzanie wiedzy, pasje a nie ekspercka mądrość budzi Twoją ekscytację. Interesują Cię osoby, które są ciekawe ludzi, świata, rozwijają się, niekoniecznie te, które uważają się za najmądrzejsze i recytują wyuczone teorie lub podróżują, by zaimponować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *