CZYTELNIA

E-mediacja

E-mediacja to możliwość przeprowadzenia postępowania mediacyjnego on-line. Przepisy prawa dopuszczają prowadzenie mediacji drogą elektroniczną.

E-mediacja sprawdza się zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie jest możliwe osobiste stawiennictwo ze względu na odległy od siebie pobyt stron lub ze względu na brak woli osobistego kontaktu stron. 

Mediatorzy używają różnych narzędzi do e-mediacji, aczkolwiek proces mediacyjny prowadzony jest zazwyczaj za pośrednictwem poczty e-mail i telefonu oraz Skypa. Można również łączyć mediacje bezpośrednie, pośrednie i e-mediacje.

Strony wymieniają dokumenty za pośrednictwem poczty e-mail z mediatorem, który monitoruje proces. Wolniejsze tempo mediacji drogą e-mail (w porównaniu do spotkań i rozmów bezpośrednich) pozwala stronom przygotować swoje stanowisko, oczekiwania lub skonsultować, przemyśleć propozycje drugiej strony.

Dzięki takiemu podejściu strony mogą uniknąć niechcianej konfrontacji z drugą stroną sporu, zaś w rzeczowej rozmowie (np. telefonicznej) z mediatorem, określą swoje oczekiwania, swoje stanowisko oraz akceptowalne propozycje ugodowe.

W wielu krajach wysokorozwiniętych (np. USA, Wielka Brytania, Australia) początki e-mediacji sięgają końca lat 90-tych. Na zachodzie Europy zarówno klienci indywidualni jak i firmy od lat korzystają z wyszkolonych mediatorów, którzy rozwiązują spory on-line, przede wszystkim za pośrednictwem poczty e-mail.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *