CZYTELNIA,  MENTORING

Jak zmienić świat?

 

Wielu z nas tak bardzo chce zmieniać świat. Podejmujemy próby zmieniając drugorzędne czy trzeciorzędne postaci swojej historii. Próbujemy wciąż kontrolować wszystkich dookoła narzucając innym swoje poglądy na życie. Dlaczego tak robimy?

Często kochamy ludzi w taki sposób, w jaki sami byliśmy kochani. Kochamy pod pewnymi warunkami. „Będę cię kochać, jeśli pozwolisz mi sobą rządzić. Jeśli będziesz robić to, co ja chcę i kiedy chcę. Będziesz dużo zarabiać i spełniać moje zachcianki, to będę kochać. Kupisz mi auto, piękny dom, rozrywki, to będę z tobą. Zmienisz w swoim ciele to i owo, to będę cię dalej kochać. Albo urodzisz mi dziecko, to będę cię kochać. Jak będziesz mieć czerwony pasek na świadectwie to będę zadowolony i będę cię jeszcze bardziej kochać. Będziesz najlepsza w klasie to będę szczęśliwa. Zdasz maturę, zdobędziesz dyplom, dostaniesz się na studia zagraniczne albo na dobrej uczelni w kraju, to będę cię kochać jeszcze bardziej i będę dumny. Jesteś sławna, zamożny, to będę z tobą”. Uczymy się od dziecka kochać warunkowo, ponieważ sami byliśmy i nadal często jesteśmy tak kochani. Przyjrzyjmy się, czego uczymy nasze dzieci. I jak budujemy relacje. Często właśnie na warunkach. Czy to jest droga, by kreować piękny świat?

Prawda jest taka, że nie możemy nikogo kształtować po swojemu, szantażować, wymuszać zmiany wedle własnego życzenia, nie możemy odmienić drugoplanowych postaci z naszego życia. W taki sposób nie zmienimy swojego życia w piękną historię. Dlaczego?

Możemy zmienić swój świat zmieniając postać pierwszoplanową – nas samych. Aby dokonać takiej przemiany podstawą jest chęć zmiany, nauki i praktykowania w sobie miłości bezwarunkowej. Możemy pomóc zmienić świat, zmieniając swój własny przez bezwarunkową miłość do samego siebie, przez bezwarunkową samoakceptację. Zmieniając siebie dostrzeżemy, jak subtelnie coraz bardziej zmienia się świat wokół nas, także postaci drugo i trzecioplanowe.

Inspiracja: rozmowa z cudowną osobą, która pięknie rozwija miłość do siebie, „Ścieżka miłości”, „Ścieżka wolności” aut. D. M. Ruiz Jr

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *