
Mediacje rodzinne
Konflikty rodzinne to największa grupa spraw kierowanych do mediacji. Ich spektrum jest bardzo szerokie. Często są to sprawy o skomplikowanym charaterze i dużym natężeniu emocjonalnym. Mediacja wychodzi naprzeciw jako narzędzie, przy pomocy którego w atmosferze dialogu, wzajemnego szacunku, poszanowania praw, strony mają możliwość usłyszeć siebie nawzajem. To lekcja dla kompromisu pozostających w sporze członków rodziny, którzy mają szansę wypracować wspólnie porozumienie i polubownie zakończyć spór w obecności bezstronnego, neutralnego mediatora.
Przedmiotem mediacji rodzinnych są najczęściej:
- „mediacje pojednawcze”, separacja, rozwód,
- zniesienie współwłasności, sprawy o podział majątku wspólnego (sposób podziału, spłaty),
- sposób korzystania ze wspólnego mieszkania,
- spory o alimenty (istnienie, zniesienie, wysokość, płatności – dla rodziców, dzieci, partnera),
- spory o kontakty z dziećmi (władza rodzicielska, miejsce pobytu dziecka, uzgadnianie planu opieki nad dziećmi / planu wychowawczego),
- inne konflikty rodzinne (wykluczające terapię).
Mediacja oszczędza członkom rodziny, co szczególnie istotne w przypadku rodzin z dziećmi, eskalacji negatywnych emocji w czasochłonnym, kosztownym postępowaniu sądowym. Stwarza także możliwość samodzielnego decydowania w sprawach dotyczących dzieci i majątku. Mediacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy istniejące napięcie między stronami, emocje towarzyszące sporowi, uniemożliwiają stronom, bez udziału bezstronnej osoby, spokojną rozmowę i konstruktywne ustalenia w spornych sprawach.

