CZYTELNIA,  MEDIACJE,  MENTORING

Miłość i walka w związku

 

Większość związków między kobietą i mężczyzną rozpoczyna się od miłości, a rozpada z powodu walk o władzę, które rozwijają się po osiągnięciu pewnej intymności.

Mówi się, że bliskość rodzi pogardę. Kiedy para zaczyna mieszkać razem, każde z nich jest wystawione na słabości i błędy drugiego, które mogą wykorzystać w celu zdobycia przewagi i wyższości. Krytyka wywołuje równie krytyczny odzew i odruchy obronne. Kiedy do tego dochodzi, podniecenie, które połączyło parę, znika, ale często zostaje ona razem ze względu na wygodę. Jednak taki układ prowadzi do wzajemnego urażania się. Oboje czują, że są złapani w pułapkę, co przypomina im pod wieloma względami własne dzieciństwo.

Mogą opuścić związek, mogą też walczyć w jego ramach lub pogodzić się z utratą nadziei na miłość i radość. Podczas gdy rezygnacja może doprowadzić do choroby nowotworowej, walka – do ataku serca. Opuszczenie związku nie jest żadnym rozwiązaniem, ponieważ następny często okazuje się nie lepszy od poprzedniego. By wydostać się z tej pułapki, para powinna pracować nad swoim strachem przed miłością.

~ Alexander Lowen „Miłość, seks i serce”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *