CZYTELNIA,  MEDIACJE,  MENTORING

Obszary współpracy

 

Czy chcesz zastanowić się i zrozumieć jakiś problem? Czy jesteś w trudnej relacji osobistej lub zawodowej i nie wiesz, w jaki sposób możesz tę relację zmienić? Czy w ogóle chcesz trwać w tej relacji? Czy chcesz zastanowić się, co i dlaczego to właśnie odczuwasz? Czy może masz wiele pomysłów, ale nie wiesz co dalej? Może chcesz podjąć konkretne działania w określonym terminie i ustalić plan? A może masz dylematy zawodowe i chcesz, żeby wysłuchał Cię ktoś neutralny? Potrzebne Ci nie tylko pytania ale i konkretne rady? Czy liczysz na to, że ktoś powie Ci, jak widzi Twój problem? Jakby do tego podszedł? Czy chcesz, by ktoś podzielił się z Tobą swoim doświadczeniem? Czy chcesz usłyszeć, co ktoś neutralny myśli o Twoich celach, pomysłach na rozwiązanie konfliktu, dylematu, bazując na swoim doświadczeniu?

Jak napisał Khalil Gibran w ponadczasowej książce pt. „Prorok” – „Żaden człowiek nie zdoła nam odkryć nic ponad to, co już w nas żyje, na wpół uśpione w brzasku naszego poznania”. 

Pomocne okazują się być pytania, które skłaniają do refleksji, sprawiają, że zaczynamy patrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy, gdy odnajdujemy najbardziej trafne rozwiązania swoich problemów oraz sposoby realizacji celów, w obecności bezstronnego słuchacza – mentora. Takie poszerzanie perspektywy, wspomaganie proaktywnego myślenia, pobudzanie do odkrywania nowych rozwiązań wspiera rozwój osobisty, zawodowy lub biznesowy. 

Indywidualne spotkania pomogą określić, gdzie są trudności, przeszkody, z czego wynikają, z czym są związane. Wysłucham, wesprę w odkrywaniu potencjału, pomogę postawić wartościowe cele i motywuję do aktywności i realizacji celów. Dzielę się także swoimi doświadczeniami. Sama wiele krętych dróg przebyłam w swoim życiu.

W mojej praktyce łączę, w zależności od oczekiwań, potrzeb Klienta, techniki pracy mentora i coacha. Towarzyszę Klientowi w jego rozwoju osobistym lub zawodowym, doskonaleniu kompetencji przy założeniu, że jest wola Klienta do działania w kierunku zmiany.

Nasza przeszłość, choć nie jest bez znaczenia nie powinna mieć negatywnego wpływu na naszą przyszłość. Chyba, że z wyboru. Przeszłości nie można zmienić. Jest ona dla nas lekcją. Teraźniejszość to czas na działanie, ale jeżeli przyszłość nie będzie dla nas jasna, to pozostaniemy uwikłani w problemach teraźniejszości, tej, którą sami stworzyliśmy w przeszłości i której nie możemy zmienić. Dlatego ważne jest stworzenie swojej wizji przyszłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *