CZYTELNIA,  MEDIACJE,  MENTORING

Poczucie wartości

 

Czy dostrzegasz w swoim życiu takie momenty, że choć coś dobrego, miłego Ci się przydarzyło w życiu, trudno Ci się z tego cieszyć? Tak w pełni. Albo radość trwa chwilę, po czym pojawiają się myśli zwątpienia?

Mózg ma niezwykłą łatwość skupiania się na tym, co nie działa, na negatywnych myślach. Stale rejestruje negatywne doświadczenia, tworząc samonapędzającą się pętlę stresu i negatywnych myśli.

Rozglądając się wokół dostrzegamy, że jest wszechobecna tendencja do oceniania, etykietowania i generalizowania. Mimo, że wynika to z chęci zadbania o nasze przetrwanie, nie pomaga zadbać o szczęście, relacje, jakość naszego życia. Nie pomaga rozwijać i budować zaufania do siebie i własnego poczucia wartości. Tak łatwo szufladkować, stwierdzając niemal z automatu, kto jaki jest lub nie jest.

Co zatem zrobić, by dać sobie samemu poczucie bycia w porządku, dać sobie prawo do działania, zaniechania a czasem po prostu do odpoczynku, a co najważniejsze dać sobie prawo do przeżywania życia takim, jakie ono jest z jego pełnią, wszystkimi odcieniami barw i całą intensywnością życia lub jej chwilowym brakiem.

W dbaniu o jakość relacji z innymi i jakość życia pomocna jest codzienna praktyka komunikacji bez przemocy, która zachęca do budowania zarówno ze sobą jak i z innymi takiej jakości kontaktu, gdzie możliwe jest świadome dokonywanie wyborów, jak chcemy żyć a nie działanie z nawykowych reakcji automatycznych naszego mózgu.

Istotne jest oddzielenie faktów od ocen i interpretacji i dzięki temu dużo łatwiej o akceptację siebie, rodziny, współpracowników albo rzeczy, które dzieją się wokół nas, a na które często nie mamy wpływu.

Zrozumienie, że każdy ma swoje potrzeby, że wszystko, co robią, mówią jest próbą zaspokajania tych potrzeb i to właśnie przez pryzmat potrzeb chcemy na siebie i na innych patrzeć zarówno wtedy, kiedy doświadczamy czegoś przyjemnego, jak i wtedy kiedy doświadczamy trudniejszych chwil.

Spojrzenie na siebie, na innych, w sposób, który tłumaczy interpretacje na fakty i daje uważność na uczucia i potrzeby pomaga budować kontakt ze sobą a jest to ważny krok w kierunku samoakceptacji i pielęgnowania poczucia własnej wartości i zaufania do siebie. Kontakt ze sobą, obdarzanie siebie dobrocią, życzliwością i akceptacją pomaga nam żyć swoim życiem przede wszystkim, bez ciągłego porównywania, (samo)krytyki lub szukania aprobaty u innych.

Dobry kontakt ze sobą i z innymi może wnieść zmianę w życie. Droga do zmiany zaczyna się od spojrzenia na każdy dysonans czy to wewnętrzny czy też zewnętrzny, jako na szansę doświadczenia czegoś pozytywnego. Kiedy zrozumiemy i będziemy w stanie wyrazić nasze potrzeby w klarowny sposób, kiedy przyjmiemy, że potrzeby są wspólne nam wszystkim, wtedy konflikt staje się drogą nawiązania kontaktu z drugą osobą, ale także z samymi sobą. Znika iluzja, że jesteśmy oddzieleni od siebie i od innych. Odnajdujemy swoje miejsce w świecie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *