Coaching,  CZYTELNIA

To też minie

Dawno, dawno temu żył król, który któregoś dnia powiedział swoim dwóm mędrcom: – Mam pierścionek z jednym z najpiękniejszych szmaragdów na świecie i chcę ukryć w nim wiadomość, która może być przydatna w sytuacji skrajnej rozpaczy. Dam ten pierścień moim spadkobiercom i chcę, aby wiernie służył. Pomyślcie, jaką wiadomość tam umieścić. Musi być bardzo krótka, aby zmieściła się na obrączce.

Mędrcy umieli pisać traktaty, ale nie wyrazili się w jednym krótkim zdaniu. Myśleli i myśleli, ale niczego nie wymyślili.

Król żalił się na niepowodzenie przedsięwzięcia do wiernego starego sługi, który wychował go od niemowlęctwa i był częścią rodziny. Starzec powiedział mu: – Nie jestem mędrcem, nie mam wykształcenia, ale znam takie przesłanie. Przez wiele lat spędzonych w pałacu spotkałem wiele osób. Kiedyś służyłem mistykowi, którego zaprosił twój ojciec i dał mi tę wyjątkową wiadomość. Król słuchał starego sługi, więc tę wiadomość wygrawerowano na obrączce pierścienia.

Po pewnym czasie wrogowie zaatakowali kraj, a król przegrał wojnę. Uciekł na koniu, a jego wrogowie go ścigali. Był sam. Jego wrogów było wielu. Pojechał do końca drogi. Był przed nim ogromny, głęboki klif. Jeśli tam spadnie, to koniec. Nie mógł wrócić, gdyż zbliżali się wrogowie. Słyszał już stukot kopyt ich koni. Nie miał wyjścia. Był w całkowitej rozpaczy. I przypomniał sobie o pierścieniu. Wyjął go i odczytał napis: „To też minie”.

Po przeczytaniu wiadomości odniósł wrażenie, że wokół ucichło. Najwyraźniej prześladowcy zgubili się i pojechali w innym kierunku. Król był pełen wdzięczności dla sługi i nieznanego mistyka. Schował pierścień i wyruszył w drogę. Zebrał swoją armię i wrócił do swojego królestwa. W dniu, w którym wrócił do pałacu, zarządził zorganizowanie uczty dla ludu. Król był szczęśliwy i dumny.

Podszedł do niego stary sługa i powiedział cicho:  – Nawet w tej chwili spójrz na wygrawerowaną wiadomość.

Król powiedział: – Teraz jestem zwycięzcą, ludzie świętują mój powrót, nie jestem zrozpaczony, nie jestem w beznadziejnej sytuacji.

– Słuchaj swego starego sługi – odpowiedział sługa. Przesłanie działa nie tylko w chwilach, gdy wszystko jest złe, ale także w momentach zwycięstwa.

Król wyjął pierścień i przeczytał: „To też minie”.

I znowu poczuł, jak ogarnia go cisza, chociaż był pośród hałaśliwego, rozbawionego, tańczącego tłumu. Jego duma zniknęła. Zrozumiał wiadomość. 

A potem starzec powiedział do króla: – Czy pamiętasz wszystko, co ci się przydarzyło? Nic, żadne uczucie nie jest trwałe. Gdy noc zmienia dzień, chwile radości i rozpaczy zastępują się nawzajem. Zaakceptuj je jako naturę rzeczy, jako część życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *